Sihirbazın büyü kitabına hoş geldiniz!

İnternet sitemde dilim döndüğünce interneti daha güzel bir yer haline getirmek için kullandığım teknolojilerden, yeni sihirbaz yetiştirme çalışmalarımdan ve şapkanın altındaki bazı hilelerden bahsedeceğim.

Tabii, öncelikle sizlere sihirbazı tanıtmam gerekiyor… Biraz müziği herkes sever değil mi?

Beşiktaş Anadolu Lisesi, 2016

Umut Baran ZORLU

20 yaşında, İstanbul aşığı bir ım.

Nereden başlasam bilemiyorum, bilgisayarlarla olan serüvenim, dayımın beni bilgisayarın başına oturtup kendi internet sitemi yapabileceğimi söylemesiyle başladı.

Her genç delikanlının HTML’e başladığı gibi ben de HTML öğrenmeye Dreamweaver ve FrontPage programlarını kullanarak başladım. Word dosyası oluşturur gibi internet sitesi oluşturabileceğiniz bu programlar zamanın en iyi programlarıydı.

Babamın internet sitesi‘ni kurcalayarak bu işleri daha da iyi öğrenmeye başladım.

Sonra, elimdeki en büyük, ve en yararlı kaynağın internet olduğunu fark ettim! İnternet forumlarına üye oldum. Hacker forumlarına kaydoldum, burada .NET programlamayı öğrendim. Başkalarına da öğrettim.

Sahte internet siteleri oluşturarak arkadaşlarımın Facebook hesaplarını çalmaya çalışırken aslında internet sitesi oluşturabildiğimi gördüm, ve bu alanda kendimi geliştirebileceğimin farkında vardım.

WordPress ile tanışmamız burada başlıyor. Zahmetsiz bir şekilde harika görünen internet siteleri yaratabildiğiniz bu platform benim hayatım için bir dönüm noktası oldu. Arkadaşlarımla Photoshop’ta yaptığımız ürünleri sergilediğimiz bir internet sitesi, SouthPark izleme sitesi gibi denemelerden sonra WordPress’in ne kadar güçlü ve basit olduğunu görmüş oldum.

BT’ye İlk Adımım

Teyzemin yazın çalışmam ve bir şeyler öğrenmem için beni Başaran İşeri ile tanıştırması ile BT endüstrisine ilk adımımı Muba Bilişim‘de attım. Burada telefonlara cevap veren bir ofisboy, 12 yaşında bir Umut’un sesini duyan herkesin Umut Hanım diye seslendiği biri olarak başladığım maceram, iyi dostluklar edindiğim, onlarca internet sitesi yaptığım, lise boyunca harçlığımı çıkardığım, becerilerimi belki de 10’a katladığım bir deneyim oldu.

Lise hayatım boyunca birçok etkinlikte görev aldım, birçok iş yaptım ancak yaptığım en güzel şey yazılımla ilgilenen insanları buluşturduğumuz BALKOD Logo‘u kurmak oldu. Fizikçi Ahmet hocamız ile yeni sihirbazlar yetiştirdiğimiz bu oluşumda Beşiktaş Anadolu Lisesi‘nde okuyan gençlerin yazılım ve girişimcilik alanında kendilerini geliştirebilecekleri bir ortam yaratmayı hedefledik.

2017 yılında Beşiktaş Anadolu Lisesi - İSOV Dinçkök M.T.A.L. işbirliği ile FRC Robotürk 6058 takımında yer aldım. İnşaa edilen robot New York’daki FRC Hudson Valley Regional’a katıldı!

Lise Sonrası

1 Genç 1 Gelecek 101:Giriş Pitching Day, 2017

Lise hayatımın sonrasında kendimi biraz da sorumlu hissettiğim 1 Genç 1 Gelecek‘a katıldım. Lisedeyken Akıl Dostum projelerine katılmış ve gerçekten çok yararlanmıştım. 1 Genç 1 Gelecek’te görev yaptığım 8 ay boyunca birçok şey öğrenip yeni insanlarla tanışma fırsatı buldum. Geleceği Yakala! mottosunun ülkemiz ve dünya gençleri için aslında ne kadar da gerekli olduğunu gördüm.

1 Genç 1 Gelecek sayesinde Sosyal girişimcilerin buluştuğu platform RedBull Amaphiko topluluğunun da bir parçası oldum.

Kısa bir süre sonra Hacquarters Pioneers arasına katılma fırsatı buldum. Hackquarters, büyümekte olan start-up’ların başarılı olabilmesi için çalışan bir fırlatma rampası. Burada #HackCon’lar vasıtasıyla girişimcilik dünyasının kalbinden insanları tanıma, onların tecrübelerine ortak olma şansı yakaladım. Onların tecrübelerinin gençlere dokunabilmesi için arkadaşlarımızla Boğaziçi Üniversitesi’nde ve Türkiye genelinde birçok üniversitede Pioneers Meetup’lar düzenledik.

Think like a Hipster, Act like a Hustler, Live like a Hacker.

Hackquarters’ın bana da benimsettiği bu mottoya aslında her girişimcinin sahip olması ve yolunu buna göre çizmesi gerekiyor.

Quidditch Kariyerim

Her süper kahraman pelerin takmaz, benim de süpürgem var.

Eylül 2017’den beri Boğaziçi Üniversitesi Quidditch Takımı BOUN Renegades‘te Quaffle koşturmaktayım. Fantastik geçmişiyle ilk bakışta gülünç gelen bu spor aslında dünya çapında 500’den fazla takımla oynanan, Quidditch Dünya Kupası, Quidditch Avrupa Kupası gibi etkinliklere sahip bir spor.

Türkiye’de Quidditch sporununun kurallarını ve organizasyonlarını düzenleyen organizasyon Quidditch Derneği‘dir. Ülkemizde, Quidditch Derneği’ne bağlı 20 takımla birlikte Türkiye Quidditch Kupası ve Türkiye Quidditch Ligi organizasyonları da bulunmakta.

Bu toplulukta bir sporcu olarak yer almamın yanı sıra Boğaziçi Üniversitesi Quidditch Topluluğu Centaurs Quidditch‘in sekreterlik görevini yürütmekteyim.

Dünyanın İlk Futbol Teknolojileri İnkübatörü guttobizLAB, 2018

guttobizLAB

Ocak 2018’den beri üniversitedeki hazırlık sınıfından arkadaşım Furkan ve Tarkan Batgün hocamızla birlikte Türkiye’nin ve Dünyanın İlk Futbol Teknolojileri İnkübasyon Merkezi guttobizLAB‘i açmış bulunuyoruz.

Burada misyonumuz kendi yazılımlarımızı üretirken, Türkiye’den çıkacak Futbol Start-up’larını desteklemek ve uluslararası arenaya açmak. Bunu Türkiye’nin yine alanında ilk Scouting firması guttobiz Scouting‘in çatısı altında devam ediyoruz.

Ofisimiz İstanbul Boğazı’nın incisi Kuzguncuk Mahallesi’nde, boğaza 100 metrelik bir mesafede yer almakta. Kim bilir belki ileride Kuzguncuk Valley olarak anarız. :)

Toparlama

Bana istediğiniz zaman, e-posta adresim ve sosyal medya hesaplarım aracılığıyla ulaşabilirsiniz. Her zaman saniyesi saniyesine mesajlara dönemeyebiliyorum ancak kendini geliştirmek isteyen herkese yardım etmeye açığım, yardım istemekten çekinmeyin.

Sevgiler,

20 Ağustos 2018, İstanbul

Umut Baran ZORLU